Velikost textu:
 

Projekt Active Citizens

alt alt

CSS Český Těšín je externím partnerem v projektu Acitive Citizens

Centrum sociálních služeb Český Těšín, příspěvková organizace, bylo osloveno studenty Albrechtovy střední školy Český Těšín jako externí partner v projektu Active Citizens. Do projektu se za organizaci zapojili uživatelé domova pro seniory.

Active Citizens je projekt určený ke komunitnímu vzdělávání pro střední školy, který od roku 2012 společně realizují organizace British Council a Člověk v tísni, o.p.s. – program Varianty. Cílem projektu je vzdělávání učitelů a studentů, rozvoj škol jako center komunitního života a tvorba nové metodiky. Projekt je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

V současné době je do projektu zapojeno 30 středních škol z celé České republiky. Projekt usiluje o posílení komunitního rozměru školy a aktivního zapojení studentů do řešení problémů v okolí školy, zlepšení života v komunitě. Silně v něm rezonují témata aktivního občanství a dobrovolnictví. Spolupráce mezi školou a partnery na vlastním projektu vede k vytvoření dlouhodobých a oboustranně přínosných vztahů.

Vzájemná spolupráce byla realizována formou dvou společných aktivit:
12. prosince 2013 „Vánoce na nečisto“
10. dubna 2014 „Velikonoce klepou na dveře“

 

12. prosince 2013 „Vánoce na nečisto“

Studenti pod vedením svých pedagogů připravili pro uživatele domova pro seniory společné předvánoční setkání spojené s rautem s pochoutkami sladké i slané studené kuchyně. Uživatelé si pod vedením studentů vyzkoušeli vykrajování jablíček, prohlédli si připravenou moderní štědrovečerní tabuli a ochutnali míchané nápoje připravené studentkami - barmankami. Nechybělo ani společné zazpívání vánočních koled. Na závěr uživatelé obdrželi jako dáreček medové perníčky ve tvaru hvězdy se svící a nádherně vykrojená jablíčka. V průběhu akce pedagogové krátce představili Albrechtovu střední školu Český Těšín a projekt Active Citizen.

alt

10. dubna 2014 „Velikonoce klepou na dveře“ 

Druhé společné setkání se neslo v duchu velikonočních svátků a blížícího se jara. Na atmosféře v krásně vyzdobené jídelně bylo hned od začátku znát, že nejde o první setkání partnerů projektu. Uživatelé ve spolupráci se studenty oboru cukrář zdobili předem napečené velikonoční beránky a perníková vajíčka. Aranžérky přispěly svou velikonoční výzdobou místnosti. Uživatelé měli možnost shlédnout přípravu slavnostní velikonoční tabule, pletení pravé pomlázky a ochutnat velikonoční punč. Program byl zpestřen divadelní etudou „Cesta do Emauz“, zpěvem studentek a hrou na kytaru a flétnu. Do zpěvu se nakonec spontánně zapojili i senioři. Součástí akce byla výstavka velikonočních dekorací, které uživatelé domova vyrobili v zájmové a keramické dílně.

Další informace ke shlédnutí zde: http://www.activecitizens.cz/2014/04/v-ceskem-tesine-meli-generalku-na-velikonoce/

alt

Projekt očima studentů - postřehy některých účastníků z řad studentů

Bylo to velice emotivní, měla jsem co dělat, abych se nerozbrečela. Je mi velice líto, těch lidí, kteří tam jsou bez svých rodin. Jedna paní mi povídala, že jí zemřeli všichni blízcí a zůstala sama, Tito lidé vyzařují radost…

Když začali přivážet Ty lidi, ztuhla jsem, ztuhl mi úsměv a nešlo to jinak, než se na ně usmívat a ukazovat jim to zdobení. V moji skupince byli manželé. Bylo neskutečné se na ně koukat. Jak po těch létech spolu hezce vychází i na tomhle místě jsou spolu. Ale taky mi jich bylo neskutečně líto, když ten kornoutek ani nemohli udržet v ruce, ale i přesto se snažili, nevzdávali to a zdobili dál… 

Velmi přínosná akce. Pro mě to znamenalo udělat radost lidem, kteří ji do života moc potřebují. Je pro mě moc úžasné vidět úsměv na jejich tvářích, dokonce bych za nimi ráda zašla i ve volném čase, jen tak si zazpívat staré písničky a mluvit s nimi, protože plno těch lidí má mnoho životních zážitků a moudra. Každý má právo mít radost ze života…

Nejde ani popsat mé pocity, jak jsem přicházela, tak jsem měla obavy, strach, jak na nás budou reagovat, jak jsem je uviděla a poznala, tak jsem si je zamilovala. Mám z toho dobrý pocit, že jsem udělala dobrou věc.

Tento projekt mi otevřel oči, jak vlastně staří lidé žijou v domově důchodců. „Viděla“ jsem, jak vlastně Ti pracovníci mají velkou práci, a tohle si myslím, že spousta lidí nevidí…

Jsem velice vděčná za to, že zrovna já jsem se mohla podílet na tomto projektu. Je to pro mě veliká pocta a určitě bych chtěla v projektech tohoto typu pokračovat dále. Odnesla jsem si z toho hodně. Začala jsem si vážit obyčejných věcí a nesejde mi na předmětech. Je pro mě o hodně cennější život samotný. Začala jsem si uvědomovat, že bychom si měli vážit už samotného probuzení, dalšího dne, který nám umožňuje napravovat své chyby. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jakým darem je naše zdraví, Všichni si to uvědomují, až na nich přijde nějaké tělesné postižení, nemoc. Uvědomila jsem si také, jak důležitou práci moje mamka vykonává. Sama jsem včera poznala, jak to je náročné na psychiku. Je to jen další zkušenost, která mi opravdu otevřela oči. Vážím si rodiny, života, lásky, protože z ní všechno vyplývá. Děkuji Všem, kteří mi umožnili se takového to projektu zúčastnit!

Velice emotivní, otevřely se mi oči, všichni jsme si rovní, ať už mladí, nebo staří, zdraví nebo nemocní. Pocítila jsem radost, že někomu jsem mohla alespoň trochu pomoct. Tihle lidé rozdávají energii, aniž by o tom věděli. Pokud by byla možnost, abych se účastnila podobné akce, budu nesmírně ráda, kdybyste mě vzali k sobě!